مرکز سفارشات تلفنی
مقالات
/
آموزش آشپزی
/

خارق‌العاده‌ترین روش‌ها برای پخت ماهی را بیاموزید

date_range
07 اسفند 1400
visibility
574

تمیز کردن ماهی ، استیک کردن و فیله کردن آن برای طبخ چندان کار راحتی نیست پس نیاز به دقت و مهارت دارد و اینکه زیاد هم دلچسب نیست، ما در این مقاله روش‌های تمیز ماهی و آماده کردن آن برای طبخ و سرخ کردن را می‌آوریم بدیهی است برای این کار نیاز به یک چاقو تیز و آب کافی خواهیم داشت. برای این کار توصیه می شود از دستکش لاتکس استفاده کنید.

قبل از شروع کار، ماهی را با آب سرد شستشو دهید تا ترشحات لزج روی پوست ماهی از بین برود. سپس پشت چاقو رادر طول ماهی از دم تا سر بکشید تا فلس‌های یا همان پو لک های آن کاملا کنده شود. از پشت چاقو فلس های در حال کنده شدن را با حرکت آرام بردارید تا به اطراف پراکنده نشود. بعد از اینکه کاملا تمام فلس ها را گرفتید دوباره ماهی را کاملاً بشویید تا از فلس ها پاک شود.

نحوه استیک کردن و برش زدن ماهی

پاک کردن و استیک کردن و فیله کردن سه روش اصلی مهیا کردن ماهی برای طبخ است. ماهی را چرخانده و در خط شکمی اش نزدیک باله ماهی ، دنبال یک س.راخ کوچک بگردید. نوک چاقو را در این سوراخ مخرجی فرو برده و متصل برش دهید. در طول ماهی از دم تا آبشش شکاف دهید.

برش استیکی ماهی

 البته تنها پوست رابرش دهید و اندام های داخلی رانبرید، اندام های داخلی را به طور کامل خارج کنید. روی خط قرمز باریک و در امتداد ستون مهره ها ، شکافی وارد کرده و آن را هم به طور کامل خارج کنید. آبشش ها را نیز باید از ناحیه شکاف سر پوش آبششی خارج کنید و یا آبشش ها را قطع کنید. ماهی را یک بار دیگر کاملا با آب سرد بشویید.

آماده کردن ماهی برای طبخ بستگی به سلیقه شما دارد. ممکن است بخواهید شکل اصلی ماهی دست نخورده باقی بماند یا تصمیم بگیرید سر، دم و باله ها را ببرید. اگر می خواهید سر ماهی را بزنید، درست از زیر آبشش سر را ببرید دم را از محلی که به بدن متصل می شود ، برش دهید. باله ها را با مقدار اندکی از پوست ماهی برش دهید. اگر می‌خواهید بال پشت ماهی را ببرید، با مقدار اندکی از پوست از هر دو طرف باله ها برش دهید. سپس باله را از جلوی قسمت انتهایی دم ببرید.

چند راه ساده برای پاک کردن ماهی

قدم اول؛ پاکسازی فلس ها

ماهی را روی روزنامه بگذارید و با قیچی یا کارد ، باله را ببرید. با یک دستمال بیخ دم ماهی را محکم بگیرید و با کارد در جهت خلاف خواب فلس روی ماهی بکشید، به طوری که لبه کارد زیر فلس برود . برای پاک کردن ماهی با ضربه های محکم فلس را از بدنه جدا کنید. هرچه از طرف سر به طرف دم بروید، فلس آسان تر کنده می‌شود.

(اگر مصرف ماهی شما زیاد است می‌توانید از فلس گیر استفاده کنید).

دقت کنید که فلس بیخ سر و زیر شکم ماهی نیز گرفته شود. پس از اتمام این کار فلس های آنها را لای روزنامه جمع کرده و ماهی و تخته برش را روی لایه دیگری روزنامه بگذارید.

قدم دوم ؛ جدا کردن سرماهی

برای جدا کردن سر ، ابتدا محل اتصال سر و زیر گلو را با نوک کارد ببرید، سپس سر را از لبه تخته یا میز بیرون بگذارید، با یک دست ماهی را روی تخته یا میز نگه دارید و با دست دیگر سر را به پایین فشار دهید. تا مفصل استخوان جدا شود، سپس با کارد سر را ازتنه جدا کنید. منظور از پاک کردن سرماهی جداکردن قسمتی از گوشت است که در سر وجود دارد و میتوان آن را در پخت و پز به کار برد. برای جدا کردن این گوشت سر ماهی را زیر آب سرد بشویید به طوری که اثری از خون و مواد لزج نباش، پاک کردن ماهی به دقت زیادی نیاز دارد. سپس سر را در قابلمه بگذارید، اندکی آب اضافه کنید، در قابلمه را بگذارید و 10 الی12 دقیقه روی آتش ملایم بپزید. سپس قابلمه را از روی آتش بردارید و بگذارید خنک شود. سپس گوشت ها جدا کرده و مابقی را دور بیاندازید.

قدم سوم؛ تمیز کردن

ماهی را از دوجا می‌توان شکافت ؛ از شکم و از گردن. شکافتن شکم ماهی رسم شمال و شکافتن گردن آن رسم جنوب ایران عزیزمان است، برای شکافتن ماهی ؛ نوک کارد را زیر گلوی ماهی فرو کنید و پوست شکم را تا ته بشکافید. سپس برای پاک کردن ماهی درون شکمش را خالی کنید.

برای شکافتن گردن ماهی آن را به پلو بخوابانید و با یک دست آن را نگه دارید. سپس کارد را درون شکاف زیر سر فرو کنید و بشکافید تا به حفره شکم برسید و ماهی مانند کتاب باز می شود.

سپس داخل شکم ماهی را خالی کنید. اگر قصد پر کردن شکم ماهی را دارید، شکافتن از گردن روش مناسب تری است. ماهی را پس از پاک کردن قطعه قطعه کنید و با آب فراوان بشویید. و در آبکش بگذارید تا آب آن کاملاً خارج شود .برای اینکه بوی ماهی از روی دست شما برود ، از لیموی تازه استفاده کنید و یا سرکه چند قطره به دست خود بمالید.و سپس با آب سرد بشویید.

پاک کردن ماهی

پاک کردن ماهی با گرفتن پوست

گاهی ماهی را پوست کنده در فر می‌گذارند و یا بخار پز می‌کنند. در این صورت البته گرفتن فلس آن لازم نیست. آسان ترین راه برای کندن پوست ماهی ، این است که آن را به حالت نیم پز از فر در بیاورد و با لبه کارد پوست آن را کاملا بردارید.. یا می‌توانید ماهی را پاک کرده و بعد از شستن برای 2 تا 3 دقیقه در اب جوش بیاندازید و بعد از درآوردن پوستش را جدا کنید و با کارد نوک باریک هم می‌توانید پوست ماهی را خام بردارید. اما این کار به کمی تمرین نیاز دارد. پس اگر زیاد حرفه ایی نیستید این روش را امتحان نکنید.

در این مقاله و با روش‌هایی که بیان شد می‌توانید ماهی را از هر نوعی که باشد تمیز کرده ، طبخ و نوش جان کنید، بعضی از ماهی را معمولا به صورت فیله شده به فروش می‌رسد مانند: ماهی سالمون

ماهی قزل آلا بهترین و بیشترین ماهی در ایران است که به روش‌های مختلف تمیز و طبخ می‌شود. ماهی سرشار از ویتامین و ریز مغذی‌های فراوان است.